המיתר השישי - המדריך לפדאלבורד: פיתרון ומניעת רעשים
שירות והזמנות
073-7272966
phone4, phone, contact, telephone, support, call
0

מקווה ישראל 25
תל אביב

ימים א-ה 12:00-20:00
ימי ו' וערבי חג: 11:00-15:00

* חניה חינם בתיאום מראש(במידה ופנוי)
בהזמנות מעל 350 ש"ח
אפשרות למשלוח מהיום להיום בתל אביב והסביבה
חפש
עד 36 תשלומים ללא ריבית!
 

ביום חמישי, 23.6, החנות תיסגר בשעה 16:45


המדריך לפדאלבורד: פיתרון ומניעת רעשים


האםםםםםםםםםם...........בזזזזזזזזזזזזזזזז...........ווווווווווווווווו...........ווווויייייייייייייייייייייי...........

רעש מהפדאלבורד....איזה מעצבן זה אה ? רעשים זו אחת הבעיות היותר נפוצות שנגנים נתקלים בה בשימוש בפדאלים ופדאלבורד.
זו גם אחת הסיבות הכי נפוצות שבעקבותיה לקוחות מגיעים לחנות לעזרה.

הכנו לכם רשימה של שש סיבות נפוצות שיכולות לגרום לרעשים בפדאלבורד, כולל הקלטות והסברים איך להימנע מהן. בקיצור, כל מה שתצטרכו כדי להפוך את הפדאלבורד שלכם להרבה יותר שקט וכיפי לשימוש בעצמכם. בהצלחה.

קודם כל...האם הרעש מגיע בכלל מהפדאלבורד ?

לפני שאנחנו ממהרים להסיק מסקנות ולהצביע על אשמים, מומלץ לבדוק האם הרעש שמפריע לנו מגיע בכלל מהפדאלבורד. בחלק מקרים מדובר ברעש טבעי שנוצר (או נקלט) ע"י הפיקאפים בגיטרה ומוגבר ע"י הפדאלים בפדאלבורד.

חברו את הגיטרה לפדאלבורד ואת הפדאלבורד למגבר. שימו את המגבר בווליום שאתם בד"כ מנגנים ובו אתם גם מזהים את הרעש ובדקו שהסיגנאל עובר בצורה תקינה. עכשיו, הנמיכו את הווליום בגיטרה למינימום.  האם הרעש עדיין שם ? במידה וכן (והמגבר שלכם תקין), אז הרעש מגיע ככל הנראה מהפדאלבורד ויש סיכוי לא רע שהוא נגרם מאחת הסיבות שאפרט בהמשך.


1.השראה מספק כוח
השנאי שנמצא בתוך ספק הכוח יוצר סביבו שדה מגנטי , שעוצמתו משתנה בהתאם לסוג השנאי, גודלו והעומס שמופעל עליו.
כבלים וחלק מהפדאלים רגישים לשדה המגנטי שנוצר ואם הם מספיק קרובים אליו, הם גם יקלטו אותו ויכניסו רעש לסיגנאל, שמתבטא בד"כ בהאם (Hum) או זמזום.
אז אם במקרה הספק שלכם יושב ממש מתחת לווא ווא שלכם או צמוד דיסטורשן וכל פעם שאתם מדליקים אותו יש לכם רעש חריג, יש סיכוי טוב שזו הסיבה.
ווא ווא הוא בד"כ הפדאל הרגיש ביותר. נתקלתי כבר במקרים שגם כאשר הווא ווא והספק היו בקצוות שונים של הפדאלבורד, עדיין נכנס האם חזק כאשר הווא ווא היה דלוק.


בהקלטה הזו לקחנו פדאל ווא ווא והצמדנו אותו לספק הכוח. הרעש נעלם כאשר אני מרחיק את ספק הכוח מהווא.
פיתרון :

- לא להעביר כבלים (חשמל ואודיו) צמוד, מעל או מתחת לספק הכוח. בד"כ מרחק של ס"מ או שניים יעשו את העבודה, אבל זה כמובן תלוי בספק ובגודל השדה שהוא יוצר.
- מקמו את ספק הכוח רחוק מאפקטים אנלוגיים. ווא ווא, קומפרסורים ואוברדרייבים הם לרוב הכי רגישים. בנוסף, כל רעש שיכנס באחד מאלה יוגבר על ידו ועל ידי האפקטים שמגיעים אחריו כאשר אחד מהם יופעל. (יותר גיין=יותר רעש)
- באופן כללי, עדיף למקם את ספק הכוח בחלקו השמאלי של הפדאלבורד, לקראת סוף השרשרת. ככה שבמידה וכן יכנס רעש, הוא לא יוגבר עוד יותר ע"י אפקטים שנמצאים בד"כ בתחילת השרשרת, כמו קומפרסור או אוברדרייב.
- העדיפו ספקים עם שנאי טורואיד או ספקים ממותגים (איכותיים!). ספקים כאלה יוצרים שדה מגנטי קטן יותר. בחלק מהספקים יש גם הגנה נוספת שמקטינה את השדה שנוצר.


2.חיבור של פדאלים דיגיטליים במפצל בשרשרת (Daisy chain)
אחת הסיבות היותר נפוצות לרעשים, במיוחד בשנים האחרונות בעקבות הפופולריות הגוברת של פדאלים דיגטליים.

דיי נדיר לראות היום פדאלבורד שיש לו מספיק יציאות מבודדות בספק לכל פדאל בנפרד או ספק כוח נפרד לחלוטין לכל פדאל. מפצל שרשרת (Daisy chain) זה פיתרון זול ונוח למקרים האלה, אבל גם פתח ליצירת רעשים, במיוחד כאשר מחברים פדאלים דיגיטליים יחד עם פדאלים אחרים באותו ספק\יציאה בספק (בין אם הם דיגיטליים או אנלוגיים).
הרעש הזה בד"כ מתבטא בצפצוף\שריקה קבועה ותמידית ולרוב לא תלוי אם הפדאלים עובדים או לא.


חיברתי את ה-Strymon Bigsky באותה יציאה בספק עם פדאל אוברדרייב.פיתרון :
כשאפשר, מומלץ לחבר כל אפקט דיגיטלי ביציאה נפרדת מבודדת משלו (או ספק נפרד לחלוטין אם אין לכם ספק כוח מבודד בפדאלבורד או מספיק יציאות) כדי למנוע רעשים.
יש פדאלים דיגיטליים שלא יהוו בעיה, אבל תמיד תוכלו לחבר ולבדוק האם נוסף רעש או לא.
כלל האצבע הוא, שאם מדובר בפדאל דיגיטלי עם צריכת זרם גבוה, חברו אותו בנפרד.
כשמדובר בפדאלים אנלוגיים כמו ווא ווא, קומפרסור, אוברדרייב, בוסטרים וכו', ניתן לשרשר כמה מהם יחד ללא רעשים ברוב המקרים, אבל עדיין, אם לא הצלחתם לשייך את הרעש לפדאל דיגיטלי, שווה לבדוק האם אחד הפדאלים האחרים הוא הגורם.3. ספק כוח שלא מותאם לפדאלים
אם רכשתם את ספק הכוח שלכם בחנות האלקטרוניקה הקרובה לביתכם, יש סיכוי לא רע שקיבלתם ספק כוח שלא מתאים לשימוש עם פדאלים. הספקים האלה לרוב מיועדים לשימוש עם מוצרי אלקטרוניקה שונים ולא עם מוצרים שקשורים לאודיו.
זה לא אומר שהפדאלים שלכם יינזקו, אבל בהרבה מקרים זה כן אומר שיהיו לכם רעשי זמזום מעצבנים.
במקרה שאתם צריכים ספק כוח יעודי לפדאל דיגיטלי אחד, כמו הפדאלים של Strymon  או Eventide, מהניסיון שלנו, הפדאלים האלה יעבדו בסדר גם עם ספק כוח ממותג. בהנחה כמובן שיש לו את הנתונים המתאימים של מתח, זרם, קוטביות ופלאג. בעיית הרעש קיימת בעיקר עם פדאלים אנלוגים.
אם בכל זאת החלטתם לרכוש ספק כוח בחנות אלקטרוניקה, מומלץ לבקש ספק כוח ליניארי ומיוצב, כמובן, בהתאם לדרישות המתח, זרם, קוטביות ופלאג של הפדאל\ים שלכם (עוד על כך במדריך שלנו "איך לבחור ספק כוח לפדאלבורד") ולהימנע מספקים ממותגים (Switching) או כאלה שיש להם אפשרות לשנות מתח וקוטביות.                                                                     ספק כוח ממותג
                                                                ספק כוח ממותג - פחות מתאים לאפקטים אנלוגים ברוב המקרים
חיברתי ספק כוח ממותג לפדאל אוברדרייב וזה מה שיצא. באמצע ההקלטה אני מחליף לספק כוח יעודי.

4.עומס יתר על הספק
זו כנראה הסיבה הראשונה עליה רוב האנשים חושבים כאשר יש להם רעשים בפדאלבורד, אבל בפועל היא הרבה פחות נפוצה משאר הסיבות.
איך יודעים אם יש עומס יתר על הספק שלנו ? בדקו ברשת את צריכת הזרם של כל אחד מהפדאלים שלכם, סכמו את כל הנתונים שמצאתם  והשוו לנתונים של הספק שלכם או של היציאה בספק שלכם אליה אתם מחברים את הפדאלים. (עוד על כך במדריך לבחירת ספק כוח לפדאלבורד)
בספקים הפשוטים יותר, היצרנים לפעמים מגזימים בנתונים, ולא תמיד הספק שיש לנו יכול באמת להוציא את כמות הזרם המוצהרת עליו. גם אם הפדאלים צורכים פחות מנתוני הזרם המוצהרים על הספק, עדיין יתכן שיהיו רעשים מסיבה זו.בחלק מהספקים האיכותיים יותר, במידה ויש עומס על אחת היציאות, היא תתנתק בצורה אוטומטית וככה תוכלו לדעת שיש עומס.


            Cioks LED overload
                                        נורת חיווי כבויה בספק כוח Cioks DC10 Link במצב של עומס


5.היזהרו מלופים

אם יש לכם סוויצ'ר\קונטרולר עם לופים (חיבורי Send/Return) לפדאלים, הסיכוי של הפדאלבורד שלכם לקלוט רעשים מהסביבה גדל משמעותית.
כאשר מחברים פדאל בלופ, נוצרת לולאה של כבלים שמתפקדת כמו אנטנה שיכולה לקלוט רעשים מהסביבה הרבה יותר בקלות, חלק מהפדאלים וכל הכבלים הכבלים בלופ הופכים להיות הרבה יותר רגישים להשראה, לכן בחירת ומיקום של ספק הכוח הופכת להיות הרבה יותר משמעותית בפדאל בורדים בהם יש סוויצ'ר\קונטרולר.
חיברתי פדאל בקופסאת לופ בודד. הספק נמצע ממש בין שני הכבלים של הלופ. שימו לב איך הרעש יורד כאשר אני מצמיד את הכבלים אחד לשני.

פיתרון :
דאגו לשמור על שני הכבלים של הלופ (Send ו-Return) צמודים אחד לשני ככל שניתן, כדי להקטין את שטח הלולאה.. ככל שהם יהיו יותר רחוקים אחד מהשני ושטח הלולאה יגדל, יהיה יותר סיכוי שיזלגו לכם רעשים לסיגנאל.
כל ההצעות שנתנו בסעיף מספר 1 תקפות גם פה ובצורה הרבה יותר משמעותית.


 
6.ג'אקים (כניסות ויציאות) מלוכלים \ תקולים \ משוחררים

הסיבה היחידה שלא קשורה לחשמל בפדאלבורד.
הג'אקים בפדאלים מתלכלכים, מתבלים ומשתחררים עם הזמן, דבר שגורם למגע בין המחברים לבין הג'אק להיות חלש יותר וכך נוצרים רעשים.
לפעמים תשמעו רעש רק כשתזיזו את הפאצ'ים שמחברים בין הפדאלים, אבל לפעמים הרעש יהיה קבוע כי המחבר לא יושב טוב בכניסה.
ספריי מגעים טוב לאלקטרוניקה (לא WD40!) ומפתח בגודל המתאים לחיזוק האום של הג'אק הם כלים שימושיים מאוד למניעת בעיות כאלו ובהחלט מומלץ שהיו לכם כאלה בהישג יד.בונוס : איך לא(!) למנוע רעשים בפדאלבורד

להפריד כבלים של חשמל מאודיו
מיתוס דיי נפוץ שמסתובב בתחום הוא שכדאי להפריד את כבלי ה-DC שמובילים חשמל לפדאלים מכבלי האודיו בפדאלבורד.
אפשר לעשות את זה מטעמי אסתטיקה או נוחות אבל מבחינת רעשים אין לזה שום משמעות.

שימוש בנויז גייט
נויז גייט נועד למנוע רעשים מהגיטרה שמוגברים כתוצאה משימוש בגיין גבוה מפדאל או מגבר. להשתמש בנוייז גייט כדי לטפל ברעשי לוואי זה כמו לשים דאודורנט בסוף יום קיצי לוהט במקום להתקלח...הרעש אמנם יעלם כאשר לא תנגנו, אבל סיכוי לא רע שתפגעו גם בדינמיות, ססטיין ובסאונד שלכם לא לצורך.
עדיין יש לכם רעשים ? יש לכם שאלות בנושא ? מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם לייעוץ ללא התחייבות.